Altın Küre 2023: İşte ödül adaylarının tam listesi

featured

TV ve film ödülleri, The Banshees of Inisherin ve Abbott Elementary‘nin en çok dikkat çektiği aday listesini açıkladı. Ödül sezonu, sinema ve televizyon dünyasının en iyilerini kutlamak için yine geldi çattı. Altın Küre ödül törenleri arasında en prestijlisi sayılmasa da, bize izleme zamanımızı hak eden dizi ve filmleri gözden geçirme fırsatı veriyor. Aktörler George ve Mayan Lopez Pazartesi sabahı ödüllerin seksenincisi için adayları sundular. Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin 105 üyesi tarafından oylanan 27 kategorinin her birinde beş aday yarışıyor. Globes için adaylık süresi 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasındadır.

Martin McDonagh’ın The Banshees of Inisherin filmi, Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon ve Barry Keoghan’a yönetmenlik, senaryo, müzik ve oyunculuk ödüllerinin yanı sıra en iyi müzikal ya da komedi filmi de dahil olmak üzere sekiz adaylıkla sinema dalında başı çekti.

Televizyonda ise ABC’nin Abbott Elementary dizisi, en iyi müzikal ya da komedi dizisi ve oyuncular Quinta Brunson ve Tyler James Williams’ın aldığı beş adaylıkla en çok dikkat çeken yapım oldu. Janelle James ve Sheryl Lee Ralph ise en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında aday.

Altın Küre Ödül Töreni 10 Ocak Salı günü TSİ 17:00 – 20:00 / TSİ 8:00 – 11:00 saatleri arasında NBC ve Peacock kanallarında yayınlanacak. Komedyen Jerrod Carmichael sunuculuk görevini üstlenecek.

Altın Küre 2023 Film Adaylarının Tam Listesi

En İyi Film (Drama)

Avatar: The Way of Water
Elvis
The Fabelmans
Tar
Top Gun: Maverick

En İyi Film (Müzikal veya Komedi)

Babylon
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Triangle of Sadness

En İyi Animasyon Filmi

Guillermo del Toro’s Pinocchio
Inu-Oh
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red

En İyi Film (İngilizce Olmayan Dil)

All Quiet on the Western Front (Germany)
Argentina, 1985 (Argentina)
Close (Belgium)
Decision to Leave (South Korea)
RRR (India)

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Cate Blanchett (Tar)
Olivia Colman (Empire of Light)
Viola Davis (The Woman King)
Ana de Armas (Blonde)
Michelle Williams (The Fabelmans)

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Austin Butler (Elvis)
Brendan Fraser (The Whale)
Hugh Jackman (The Son)
Bill Nighy (Living)
Jeremy Pope (The Inspection)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Lesley Manville (Mrs. Harris Goes to Paris)
Margot Robbie (Babylon)
Anya Taylor-Joy (The Menu)
Emma Thompson (Good Luck to You, Leo Grande)
Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Diego Calva (Babylon)
Daniel Craig (Glass Onion: A Knives Out Mystery)
Adam Driver (White Noise)
Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)
Ralph Fiennes (The Menu)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)
Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)
Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)
Dolly De Leon (Triangle of Sadness)
Carey Mulligan (She Said)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)
Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)
Brad Pitt (Babylon)
Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)
Eddie Redmayne (The Good Nurse)

En İyi Yönetmen

James Cameron (Avatar: The Way of Water)
Daniel Kwan and Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)
Baz Luhrmann (Elvis)
Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
Steven Spielberg (The Fabelmans)

En İyi Senaryo

The Banshees of Inisherin, Martin McDonagh
Everything Everywhere All at Once, Daniel Kwan, Daniel Scheinert
The Fabelmans, Steven Spielberg, Tony Kushner
Tar, Todd Field
Women Talking, Sarah Polley

En İyi Özgün Müzik

Babylon, Justin Hurwitz
The Banshees of Inisherin, Carter Burwell
The Fabelmans, John Williams
Guillermo del Toro’s Pinocchio, Alexandre Desplat
Women Talking, Hildur Guðnadóttir

En İyi Özgün Şarkı

Black Panther: Wakanda Forever, “Lift Me Up” – Tems, Ludwig Göransson, Rihanna ve Ryan Coogler
Guillermo del Toro’s Pinocchio, “Ciao Papa” – Alexandre Desplat, Roeban Katz, Guillermo del Toro
RRR, “Naatu Naatu” – Kala Bhairava, M.M. Keeravani, Rahul Sipligunj
Top Gun: Maverick, “Hold My Hand” – Lady Gaga, Bloodpop, Benjamin Rice
Where the Crawdads Sing, “Carolina” – Taylor Swift


Altın Küre 2023 TV Adaylarının Tam Listesi

En İyi Drama Dizisi

Better Call Saul
The Crown
House of the Dragon
Ozark
Severance

En İyi Müzikal veya Komedi Dizisi

Abbott Elementary
The Bear
Hacks
Only Murders in the Building
Wednesday

En İyi Sınırlı Dizi, Antoloji Dizisi veya TV Filmi

Black Bird
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
The Dropout
Pam and Tommy
The White Lotus

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Emma D’Arcy (House of the Dragon)
Laura Linney (Ozark)
Imelda Staunton (The Crown)
Hilary Swank (Alaska Daily)
Zendaya (Euphoria)

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Jeff Bridges (The Old Man)
Kevin Costner (Yellowstone)
Diego Luna (Andor)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Adam Scott (Severance)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Selena Gomez (Only Murders in the Building)
Jenna Ortega (Wednesday)
Jean Smart (Hacks)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal veya Komedi)

Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jeremy Allen White (The Bear)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Müzikal, Komedi veya Drama)

Elizabeth Debicki (The Crown)
Hannah Einbinder (Hacks)
Julia Garner (Ozark)
Janelle James (Abbott Elementary)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Müzikal, Komedi veya Drama)

John Lithgow (The Old Man)
Jonathan Pryce (The Crown)
John Turturro (Severance)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)

En İyi Kadın Oyuncu (Sınırlı Dizi, Antoloji Dizisi veya TV Filmi)

Jessica Chastain (George and Tammy)
Julia Garner (Inventing Anna)
Lily James (Pam and Tommy)
Julia Roberts (Gaslit)
Amanda Seyfried (The Dropout)

En İyi Erkek Oyuncu (Sınırlı Dizi, Antoloji Dizisi veya TV Filmi)

Taron Egerton (Black Bird)
Colin Firth (The Staircase)
Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
Evan Peters (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Sebastian Stan (Pam and Tommy)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Sınırlı Dizi, Antoloji Dizisi veya TV Filmi)

Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Claire Danes (Fleishman Is in Trouble)
Daisy Edgar-Jones (Under the Banner of Heaven)
Niecy Nash (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Aubrey Plaza (The White Lotus)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sınırlı Dizi, Antoloji Dizisi veya TV Filmi)

F. Murray Abraham (The White Lotus)
Domhnall Gleeson (The Patient)
Paul Walter Hauser (Black Bird)
Richard Jenkins (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Seth Rogen (Pam and Tommy)

1
mutlu
Mutlu
0
_z_c_
Üzücü
1
aboo
Aboo
1
bay_ld_m
Bayıldım
0
sinirli
Sinirli
Altın Küre 2023: İşte ödül adaylarının tam listesi

Giriş Yap

gigahaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!